Polecane wydarzenia

A A A
drukuj10 lat w UE

10 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej z funduszami unijnymi w tle


W tym roku mija dokładnie dekada obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na początku maja ruszy ogólnopolska akcja pt. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich". Jej organizatorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Telewizją Polską SA i Urzędami Marszałkowskimi.

Okrągła rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest okazją do zaprezentowania mieszkańcom poszczególnych regionów projektów wspartych z funduszy europejskich. To także dobry moment, aby beneficjenci tych środków pochwalili się swoimi osiągnięciami.

Baner "Dni Otwartych Funduszy Europejskich"

„Dni Otwarte" ruszą 1 maja. W naszym województwie zainauguruje je wydarzenie promocyjne na Placu Zamkowym w Lublinie. Jego celem będzie zaprezentowanie zmian, jakie zaszły na Lubelszczyźnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia, dzięki środkom europejskim.

Program przewiduje umieszczenie na Placu Zamkowym dwóch namiotów sferycznych, w których na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, zaprezentują się m.in. Beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego. Wśród nich znajdą się: przedstawiciele instytucji kultury, branży turystycznej oraz przedsiębiorcy z regionu.

Ponadto podczas rodzinnego pikniku obędą się pokazy ratownictwa medycznego i drogowego z wykorzystaniem sprzętu wspartego z funduszy europejskich, darmowe porady kosmetyczne prowadzone przez właścicieli firm, którzy skorzystali ze wsparcia, degustacje potraw regionalnych i wyrobów piekarniczo-cukierniczych, dostarczonych przez przedsiębiorstwa, które pozyskały środki unijne na rozwój swojej działalności. Przewidujemy również prezentację atrakcji turystycznych na Lubelszczyźnie, które powstały lub zostały odnowione dzięki RPO 2007-2013.

Akcja będzie miała również charakter prospołeczny. Udział w wydarzeniu potwierdziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, które udostępni Krwiobus. W tym czasie, w innej części placu, będzie można skorzystać m.in. z bezpłatnych badań ciśnienia krwi itp.

Na scenie przed Zamkiem wystąpią m.in. kabaret „Świerszczychrząszcz" ze Szczebrzeszyna, zespół „Pawkin", którego członkowie pochodzą z Kraśnika i Lublina. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół „Bracia" z Lublina.

„Dni Otwarte" potrwają od 1 do 11 maja. Udostępnionych dla zwiedzających zostanie łącznie ok. 60 inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej w województwie lubelskim. Szczegółowe informacje nt. projektów, które będzie można odwiedzić w naszym regionie, wraz z mapą dojazdu i godzinami otwarcia, znajdują się na stronie internetowej:

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Telewizja Polska, Polskie Radio, Super Express, Tele Tydzień oraz portal Interia.pl.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w plebiscycie "Ale się zmieniło!", w którym wybieramy najlepszy projekt w województwie lubelskim, który powstał z funduszy europejskich. Głosować można na stronie konkursu, do 29 kwietnia 2014 r.:

Twoja opinia
RPOWL na youtube