Polecane wydarzenia

A A A
drukujLubelski Dzień FE

Podobnie jak w 2014 roku, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w województwie lubelskim na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w Lublinie, odbędzie się rodzinny piknik pod hasłem Lubelski Dzień Funduszy Europejskich.

9 maja, od 12.00 na Placu Zamkowym otwarte zostaną trzy namioty, przypominające igloo. W największym zaprezentowanych zostanie kilka przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych. Wśród nich będą: porozumienie gmin Doliny Zielawy, słynących m.in. z uprawy ziół, pierwszy w Polsce rodzinny park rozrywki „Magiczne Ogrody", projekty Samorządu Województwa Lubelskiego „Lubelskie - Smakuj życie" i „Wrota Lubelszczyzny - Informatyzacja administracji" oraz laboratorium przygotowane przez Izbę Celną z Białej Podlaskiej.

W kolejnym namiocie zorganizowane zostaną warsztaty muzyczne, prowadzone przez uczniów Rock Music School z Lublina, oraz zajęcia ze sztuk walki, fitness i Capoeira.

W ostatnim namiocie będzie można skorzystać z darmowych pomiarów ciśnienia krwi i zabiegów prozdrowotnych, świadczonych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz przedsiębiorców, którzy skorzystali z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

W tym samym czasie, w innej części Placu Zamkowego, będą odbywały się pokazy ratownictwa medycznego i drogowego z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, kupionego za unijne pieniądze, a także kurs pierwszej pomocy. Kolejnym elementem pikniku będzie promocja zasad bezpiecznej jazdy i prawidłowego zachowania się na drodze. Jeśli dopisze pogoda odwiedzający będą mogli przekonać się, co czuje i jak zachowuje się kierowca podczas zderzenia z innym pojazdem, prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu oraz dachowania.

- Włączamy się również w akcję namawiającą mieszkańców regionu, szczególnie zamieszkałych na wsi, do noszenia odblasków po zmroku. Tak stanowią przepisy, dlatego w propagowaniu tego obowiązku będzie wspierała nas Lubelska Policja - zaznacza marszałek Sosnowski.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia na Placu Zamkowym będzie funkcjonował Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich, w którym konsultanci Urzędu Marszałkowskiego będą udzielali bezpłatnych porad nt. możliwości skorzystania z nowych środków unijnych.

Na Błoniach pod Zamkiem zostanie utworzona strefa dla dzieci (otwarta od 12.00 do 18.30). Najmłodsi mieszkańcy miasta i województwa pod opieką animatorów będą mogli bawić się m.in. w dmuchanym Wesołym Miasteczku i wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach przygotowanych specjalnie dla nich.

Konkursy będą organizowane także na scenie głównej, która zostanie umieszczona na Placu Zamkowym. Zwycięzcy otrzymają m.in. wejściówki i bilety do miejsc i obiektów dofinansowanych z RPO (np. zoo w Zamościu, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa). Na scenie wystąpią: kabaret „Smile", zespół Deluxe i Rock Music School oraz Mariusz Kałamaga w podwójnej roli: konferansjera i satyryka. Nie zabraknie również pokazów grup młodzieżowych działających przy instytucjach kultury z regionu. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „ENCLOSE" z Lublina, którego wokalista Juan Carlos Cano wygrał IV edycję programu „The Voice of Poland".

Relacje z Lubelskiego Dnia Funduszy Europejskich przeprowadzi TVP Lublin. Wejścia na żywo zaplanowane są o godz. 11:25, 11:45, 14:35 i 16:40.

Pliki do pobrania


Do otwarcia plików pdf potrzebne jest darmowe oprogramowanie Acrobat Reader które można pobrać tutaj.

Twoja opinia
RPOWL na youtube