Polecane wydarzenia

A A A
drukujAktualności

56 milionów złotych dla szkół z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013

20-04-2016

Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał dofinansowanie dla 29 projektów na modernizację bazy szkolno-sportowej w regionie. Do samorządów popłynie ponad 56 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

18 kwietnia 2016 roku władze województwa zdecydowały o wsparciu 29 inwestycji w unijnym konkursie z 2009 roku, ogłoszonym w poprzednim Regionalnym Programie Operacyjnym. Dofinansowanie w wysokości 56,11 mln zł trafi do samorządów, których projekty związane, m.in. z budową lub modernizacją szkolnych sal i budynków oraz zaplecza sportowego dla uczniów, czekały na unijne pieniądze na liście rezerwowej. Środki udało się wygospodarować z wkładu budżetu państwa do RPO 2007-2013 (21,2 mln zł) oraz przesunięć niewykorzystanych funduszy z różnych części programu (34,91 mln zł) do puli, z której wspierano infrastrukturę szkolną i sportową.

Konferencja prasowa. Marszałek Sławomir Sosnowski odpowiada na pytania dziennikarzy

- W efekcie wszystkie projekty z listy rezerwowej w tym konkursie otrzymały dofinansowanie. Prawdopodobnie jest to ostatnia, tak duża, transza środków, którą udało się nam wyasygnować w „starym" RPO. Choć nie wykluczam pojawienia się jeszcze takiej możliwości - zaznaczył Marszałek Sławomir Sosnowski na spotkaniu z dziennikarzami.

Po dotację z ławki rezerwowych

Mimo, że ostatnie konkursy w Regionalnym Programie Operacyjnym 2007-2013 ogłoszono w 2012 roku, jego realizacja trwa nadal. Przykładem jest właśnie dotowanie przedsięwzięć z tzw. list rezerwowych. Znajdowały się na nich inwestycje, które nierzadko mimo wysokiej oceny, ze względu na brak funduszy nie otrzymały ich w pierwszym rozdaniu, czyli zaraz po rozstrzygnięciu konkretnego konkursu. Aby zachowały szansę na dofinansowanie, tworzono listy rezerwowe. Warunkiem przyznania grantu dla projektu z tej listy było pojawienie się wolnych środków.

Czy wiesz, że...

Listy rezerwowe występowały niemal w każdym z 93 konkursów, zorganizowanych w poprzednim RPO. Dofinansowanie gotowych projektów

Te właśnie się znalazły, dlatego Zarząd Województwa miał zielone światło w przyznaniu dofinansowania dla projektów z „listy oczekujących". Przesunięcie funduszy z innych części budżetu RPO oraz wykorzystanie wkładu z budżetu państwa do programu pozwoliło na wsparcie 29 przedsięwzięć.

- Zastrzyk środków unijnych otrzymali wnioskodawcy, którym do końca zależało na pozyskaniu dotacji. Pokryje ona część wydatków, które ponieśli na realizację tych inwestycji - podkreślał Dariusz Król, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, obecny na konferencji prasowej.

Od ogłoszenia konkursu minęło 7 lat. W tym czasie wszystkie projekty, którym przyznano wsparcie, zostały zakończone. Jednym z nich jest budowa krytej pływalni i rozbudowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 23, na lubelskim Podzamczu. Miasto Lublin dostało ponad 8 mln zł unijnego wsparcia, o które wnioskowało do RPO 2007-2013. Łączna wartość inwestycji przekroczyła 22,3 mln zł.

Najpierw umowy, potem wypłata środków

Konferencja prasowa. Marszałek Sławomir Sosnowski zwraca się do Dariusza Króla, dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

- W maju podpiszemy umowy o dofinansowanie. Później będziemy wypłacać środki samorządom. Pieniądze powinny trafić na ich konta do końca czerwca - deklaruje dyrektor Król.

Przypomnijmy, że w 2009 roku do konkursu na modernizację infrastruktury szkolnej i sportowej wpłynęło 154 projekty. Część z nich nie przeszła pozytywnie oceny lub ich wnioskodawcy zrezygnowali z dofinansowania. Do tej pory Zarząd Województwa podpisał 53 umowy o wartości blisko 292 mln zł. Po spełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, liczba kontaktów wzrośnie do 82.

Czy wiesz, że...

Budżet RPO 2007-2013 wynosił 1,68 mld zł, w tym wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowił 1,19 mld zł, a udział środków z budżetu państwa to 72,49 mln zł.

Kto i na co otrzymał dofinansowanie? Zobacz listę wspartych projektów.

 

Utworzony: 20-04-2016 12:58Paweł Florek.
wróć do aktualności »
Twoja opinia
RPOWL na youtube